Słowo na niedzielę 09 lutego 2014 r.

„Wy jesteście światłem świata (…) niech świeci wasze światło przed ludźmi” (Mt 5, 14a. 16a)

 


1. Dobrodziejstwa światła doświadczamy każdego dnia, po zachodzie słońca, a szczególnie nocą. Jeszcze jakoś da się chodzić po znajomej klatce schodowej oraz zejść do swojej piwnicy – bez światła. Instynktownie wyczuwamy ilość schodów i wielkość każdego stopnia. Jak jednak trudno maszerować po nieznanych schodach przekonałem się kiedyś w czasie wizyty kolędowej. Bez światła na klatce schodowej zrobienie kroku było ryzykowne. Bez światła łatwej o guza, skręcenie kostki, potknięcie. Bez światła łatwiej upaść! Ewangelia jest naszym światłem, które oświeca nasze dróżki. Przekreślanie jakieś karty Ewangelii, lub zapominanie zasad, które Jezus nakazuje swoim uczniom podobne jest do wykręcania żarówki. Mimo, że energia jest, światła nie ma. To rabusie, przestępcy, bandyci tłuką żarówki, żeby ich czyny kryły się w ciemnościach. Nie naśladujmy ich „chowając światło pod korcem.” (Mt 5, 15)

 


2. Każdą radę Jezusa zapisaną w Ewangeliach można porównać do jednej żarówki. Im więcej tych żarówek świeci, jaśniej jest w domu, na ulicy, w kościele. Dlatego Jezus wyznacza swoim uczniom zadanie bycia światłem świata. Jesteśmy nim, gdy żyjemy poszczególnymi radami Jezusa. Przyjmując rady - błogosławieństwa Jezusa (Mt 5, 1-11, Ewangelia z niedzieli 26 stycznia) zgadzamy się na misję bycia nie tylko „solą ziemi”, ale i „światłem świata” (Ewangelia z 9 lutego). Im więcej w naszym życiu zapalimy światełek Ewangelii – tym jaśniej będzie w domu, szkole, kościele, miejscu pracy. Lampę umieszcza się na świeczniku, „aby świeciła wszystkim, którzy są w domu.” (Mt 5, 15b). Oczywiste? Logiczne? Jak to można zrobić? Wystarczy, że z czytaniem Ewangelii nie będziemy się kryli „po kątach” – módlmy się Słowem Bożym otwarcie. Wystarczy, że otwarcie mówić będziemy o konieczności spowiedzi świętej lub o jej owocach. Wystarczy, że szukać będziemy zgody bez jątrzenia tygodniami kłótni i próbując wzajemnego przebaczenia. Jaśniejszy stanie się twój dom. Jaśniejsze stanie się twoje oblicze. Radośniejsze będą twoje oczy.


ks. Paweł Barylak SDB

 

 

 

 

 

 

Na fali Słowa - V Niedziela Zwykła - ks.Michał Olszewski (SCJ)

 

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.