Słowo na niedzielę 16 sierpnia 2015

„Baczcie pilnie, bracia, jak postępujecie: nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy. Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe. Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana” (Ef 5, 15-16)

 


1. Nasza Matka Kościół „uparła się” z tymi fragmentami ewangelii o Jezusie, Chlebie Życia? Nie! Wciąż są wśród nas tacy, którzy słysząc zaproszenie „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje” są głusi, uparci, a językiem czytań z księgi Przysłów i św. Pawła powiedzieć możemy że są nierozsądni i niemądrzy! Chleb Życia codziennie jest rozdawany na ołtarzach, a różne powody – zmęczenie, przyzwyczajenie, słaba wiara, nie dostrzeganie wartości komunii świętej – są ważniejsze, by na Mszy raczej nie być, niż być. Eucharystia, ta „powszednia”, w dni naszej pracy oraz ta „odświętna” sprawdza naszą zdolność do poświęcenia się. Ponieważ jest Ucztą Miłości, tylko miłość w sercu przełamie w nas wszelkie trudności, by na Nią dotrzeć. Bądź mądry – korzystaj z Eucharystii póki masz zdrowie, siły, a kościół jest naprawdę blisko od Ciebie!

 


2. Wola Pana, o której wspomina św. Paweł, nie jest prosta do odczytania. Dlatego Apostoł mówi o wysiłku, by ją poznawać. Wysiłek zaś kojarzy się m.in. z treningiem i to wielokrotnym. Sportowiec bez treningu nic nie osiągnie. Nawet mistrzowie świata i olimpijscy nie mogą spocząć na laurach. Złoty medal nie gwarantuje sukcesu na kolejnych zawodach. Czasem wydaje się nam, że bez wysiłku można się modlić, bez wysiłku pójść na Eucharystię, bez wysiłku przebaczyć bliźniemu, bez wysiłku znaleźć dobrego i stałego spowiednika, bez wysiłku poznać wolę Pana. Bóg błogosławi naszym trudom i chce abyśmy „napocili się” w trudach duchowych. Praca nad sumieniem, sprawdzanie woli Boga co do naszego życia, poznawanie drugiego człowieka i trud miłowania Go – to prawdziwy, wieloletni trening. Tylko perspektywa „podium” daje siłę sportowcom. Tylko perspektywa stawania się człowiekiem mądrym, pięknym , dobrym, łagodnym („bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni”) daje nam siły do zdobywania duchowego podium. To jest prawdziwe mistrzostwo świata i olimpijskie – pokonać siebie i z „zadziory” stać się prawdziwie dobrym!

 


3. Św. Paweł wskazuje nam jeszcze na jedno źródło mądrości: być wdzięcznym Bogu za wszystko. „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu.” Jak ważne jest by dziękować dziś Bogu, że dał nam umysł, myśli, pragnienia, rozsądek. Kim bylibyśmy, gdybyśmy nie myśleli? Czy bylibyśmy w stanie kochać Boga i bliźnich? Mądrość i wolę Pana da się poznać, dlatego że mamy „głowę na karku”. Byle jej używać ….mądrze!Ks. Paweł Barylak SDB