Słowo na niedzielę 17 marca 2013 r.

1. „Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy. Oto Ja dokonuję rzeczy nowej: pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie? Otworzę też drogę na pustyni, ścieżyny na pustkowiu.” Ile nadziei w tym proroctwie! Kobieta pochwycona na cudzołóstwie w spotkaniu z Jezusem doświadczyła „drogi na pustyni i ścieżyny na pustkowiu”. Spotkanie z Jezusem zawsze owocuje nowym życiem. Choćby wydawało się nam, że już dla nas nie ma nadziei, tak jak beznadziejna była sytuacja cudzołożnicy zasługującej na ukamienowanie, pojawienie się Jezusa odwraca bieg wydarzeń. Cudzołożnica jest marnotrawną córką – powraca do życia nie przez swoją decyzję (tak jak marnotrawny syn, bohater Ewangelii z poprzedniej niedzieli), lecz przez akt łaski płynący z serca Jezusa. Cudzołożnica doświadcza darmowej łaski. Jakże nam trzeba przeżyć od czasu do czasu podobnego cudu – Bóg mnie kocha za darmo, okazuje mi łaskę za darmo, coś ważnego mi daje, choć o to w ogóle się nie starałem. Tego doświadczył m. in. Józef, którego uroczystość 19 marca w Kościele obchodzimy. Liczył tylko na dar Maryi, Ją poślubił, a Bóg dał Mu „coś” więcej – wraz z Maryją Jezusa.

 


2. Nowe życie w Chrystusie to porzucenie biadolenia na przeszłość. „Nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy”. Marnotrawny syn został zaproszony do zabawy przez swego ojca, a cudzołożnica przez Jezusa do porzucenia grzechu. Jakże ważne jest startować do nowego biegu nie rozpamiętując porażki w poprzednim! Jakże ważne jest, by „resetować” stałą pamięć w sercu i nie przeglądać „plików”, na których zapisane są byłe nasze grzechy i naszych winowajców! Nowe życie w Chrystusie to przyjęcia przebaczającej miłości od Niego, ale też przebaczenie sobie! „Marnotrawny syn” może cieszyć się miłością ojca i ucztować z przyjaciółmi pod warunkiem, że nie będzie wspominał roztrwonionego majątku i życia na poziomie pastucha świń. Co przebaczono – przebaczone jest. Nie wracajmy w pamięci do błota, z którego łaska Chrystusa nas wyciągnęła! „Idź w pokoju!” – mówi Jezus do kobiety. „Idź!”, a nie stój w miejscu, w którym zgrzeszyłeś!

 


3. Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Oby każdy z nas zrobił chętnie krok ku życiu nadzieją. Oby rekolekcje i spowiedzi, przeżyte już lub ku którym zmierzamy, zaowocowały pełnym nadziei spojrzeniem na przyszłość!


ks. Paweł Barylak SDB