Słowo na niedzielę 23 września 2012 r.

„Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy”. (Jk 3,17 )


1. Jakub Apostoł chce za wszelką cenę ubiec konfliktów między ludźmi. Widzi, że złe żądze, jako konsekwencja grzechu pierworodnego, niszczą zgodę w każdej wspólnocie. „Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek”. Mało tego. Dodaje, że także kłótnie i wojny, mają swe źródło w żądzach człowieka. Te „walczą w członkach waszych”. W końcu dochodzi do wniosku, że można byłoby temu wszystkiemu zapobiec, gdybyśmy się modlili i to dobrze modlili. „Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz”. Mając tak rozebraną na czynniki pierwsze niezgodę czy kłótnię powinno nam być łatwiej ich unikać! Kochani, bądźmy mądrzy! Nie traćmy czasu i życia na spory i kłótnie!


2. Potrzebny jest zachwyt nad tym co dobre, co z Boga jest! Przeczytawszy raz jeszcze wybrane przeze mnie zdanie z listu św. Jakuba nie pała twoje serce do takiej mądrości Bożej? Chcesz żyć mądrze? Chcesz żyć czystością serca? Chcesz być skłonny do zgody? Chcesz być ustępliwy? Od zachwytu taką mądrością mamy iść do modlitwy w mądrych intencjach. Ta bowiem mądrość z Nieba zstępuje, od Boga! Mądrą intencją jest modlić się o wyzbycie się z kłótliwości oraz o ustępliwość, a nie o pieniądze na piękne korale czy pierścionek. Co z tego, że kobieta będzie pięknie przyozdobiona, jeśli jednocześnie będzie brzydka kłócąc się z prawie każdym i o byle co? Mądrą intencją jest modlić się o czystość serca, a nie o siłę fizyczną. Co z tego, że mężczyzna będzie silny budząc podziw rysami mięśni, jeśli z jego ust sączą się wulgaryzmy, przekleństwa i świńskie dowcipy? Mądrość zstępująca od Boga jest pełna miłosierdzia i dobrych owoców, ona to czyni nas pięknymi i zdolnymi do życia z innymi w zgodzie.


3. Św. Jakub zna dobrze temat kłótni i sporu, bowiem on także w drodze do Kafarnaum uczestniczył w sprzeczce kto jest największy wśród Apostołów (Mk 9, 34). Jezus wyleczył Apostołów z żądzy wielkości prostymi radami: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (Mk 9, 35). Te rady także są dla nas. Chcesz być największy? Ścigaj się z innymi o wyniesienie z biura i mieszkania kosza ze śmieciami, o przygotowanie kawy dla innych i umycie naczyń po niej, o ustąpienie innym miejsca siedzącego w metrze i pociągu, o podlanie kwiatów w doniczkach, o pościelenie łóżek i uszykowanie kanapek do pracy. Chcesz być wielkim? O mądrość się módl i mądrze żyj jako sługa wszystkich! Tak żył Jezus.


ks. Paweł Barylak SDB